Happy Holidays!
Division I Sectional Swimming Results
Search Our Site

Division I Sectional Swimming Results

February 9, 2008
@ Hawken

DIVING:

Ben Clemmens- 5th (121.20)
Sarah Devonshire- 3rd (115.95)
Kylen Hughes- 4th (104.35)
Julianne Jerson- 5th (58.90)

GIRLS:

50 Free:
Becca Szanto-7th (26.90); Jessica Sofranko-11th (27.63); Katie Obringer-17th (29.13); Kathryn Thomas-18th (29.21)
100 Free:
Audrey Roy-8th (59.26); Becca Szanto-9th (59.36); Katie Obringer-12th (1:02.16); Julia Gilinsky-16th (1:05.76)
200 Free:
Jillian Herbst-2nd (2:01.53) NEW RECORD!; Kristen McKnight-8th (2:12.31); Abby Moore-11th (2:13.69); Katie Cardaman-18th (2:23.99)
500 Free:
Kristen McKnight-4th (5:50.66); Abby Moore-6th (5:55.13); Rachel Bullock-11th (6:16.07); Kathryn Thomas-12th (6:20.48)
100 Back:
Katie Cardaman-5th (1:07.31); Jessica Sofranko-7th (1:09.61); Katie Heneghan-13th (1:16.75); Erika Rothburst-15th (1:20.75)
100 Breast:
Kelsey Verderber-4th (1:14.70); Brooke Potts-8th (1:20.45); Rachel Bullock-11th (1:23.70); Alexis McMaster-15th (1:26.78)
100 Butterfly:
Jillian Herbst-2nd (1:01.51) NEW RECORD!; Amanda Layman-13th (1:18.61)
200 I.M.:
Audrey Roy-4th (2:25.10); Kelsey Verderber-8th (2:35.92); Amanda Layman-10th (2:38.61); Brooke Potts-11th (2:41.31)
200 Free Relay:
4th (A. Layman, J. Sofranko, B. Szanto, A. Roy) 1:49.66
400 Free Relay:
2nd (B. Szanto, K. McKnight, A. Roy, J. Herbst) 3:56.64
200 Medley Relay:
2nd (K. Cardaman, K. Verderber, J. Herbst, K. McKnight) 1.59.61

BOYS:

50 Free:
Sam Ziegler-12th (24.80); Cory Trimm-24th (25.69); Doug Chieffe-28th (26.04); Tommy Hamilton-30th (26.55)
100 Free:
Sam Ziegler-18th (55.20); Cory Trimm-31st (57.59); Tommy Hamilton-36th (59.17); Tom Hagan-38th (59.50)
200 Free:
Craig Piunno-6th (1:56.42); Charlie Poe-7th (1:57.85); Kyle Ford-16th (2:03.80); Nick Boeing-26th (2:11.89)
500 Free:
Craig Piunno-2nd (5:12.74); Kyle Ford-4th (5:21.68); Pete Palumbo-11th (5:39.54)
100 Back:
Jordan Alter-6th (1:02.82); Tom Hagan-13th (1:07.32); Nick Boeing-30th (1:16.70); Pete Palumbo-35th (1:20.61)
100 Breast:
Kyle Rura-4th (1:05.72); Ryan Astalos-10th (1:07.25); Justin Shultz-37th (1:18.72)
100 Butterfly:
Charlie Poe-6th (58.63); Nicky Bester-9th (1:00.89); Matt Devonshire-10th (1:00.92)
200 I.M.:
Matt Devonshire-7th (2:13.64); Nicky Bester-8th (2:13.75); Kyle Rura-12th (2:16.32); Ryan Astalos-13th (2:16.83)
200 Free Relay:
6th (C. Poe, K. Rura, R. Astalos, N. Bester) 1:37.08
400 Free Relay:
6th (C. Poe, N. Bester, C. Piunno, M. Devonshire) 3:34.29
200 Medley Relay:
5th (J. Alter, K. Rura, M. Devonshire, C. Piunno) 1:48.17

Related page: District Qualifiers